Atomic Energy Junior College
Principal's Message
AEJC - CCA Programmes

CCA ACTIVITIES


The CCA is a vibrant committee providing opportunity for the young minds to come forward and deliver in all spheres - be it writing, speaking or showing their skill in any art form.


Competition which evoke audience response and entertainment are conducted during the three-day college fest named "AAINA"- a reflection and glitter of students talents. The usual competitions such as Essay writing, story writing, Poetry writing, elocution, Quiz, Declamation, Poetry recitation, drawing competition, piano recital, cartoon making, percussion, string instruments, portrait sketching, pot painting, collage work and the likes are conducted during the college days in a special period called "Zero Period" to conduct such competitions.


Prizes are given both for individuals as well as for the houses and the winning house is awarded the rolling trophy. The co-ordinator of the CCA in-charge arranges for each and every programme meticulously with the cooperation of all class teachers and co-class teachers.

           
  CCA RESULT FOR VARIOUS ACTIVITIES FOR THE ACADEMIC YEAR 2018-2019  
           
  POETRY WRITING COMPETITION RESULT- ENGLISH  
           
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 URVI C XII-E I  
  2 AKSHATA N XI-K II  
  3 NITIN KURVA XII-A III  
           
           
  POETRY WRITING COMPETITION RESULT- HINDI  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 YATINDRA SINGH XI-A I  
  2 DIKSHA R XI-E II  
  3 SANIYA MIRZA XI-E III  
           
  POETRY WRITING COMPETITION RESULT- MARATHI  
           
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 YASH XII-E I  
  2 RINKU KAWALE XII-K II  
  3 PRATIKSHA M XII-E III  
           
  INSTRUMENTAL MUSIC COMPETITION RESULT
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 GAUTAM G XII B I  
  2 SAHIL CHAVAN XI E II  
  3 DEVI PRIYA  XII E II  
  4 KARTHIK KUTE XII C III  
  5 YASH ACHARYA XII E III  
  6 SHARANYAA XII K CONSOLATION  
           
  ESSAY WRITING COMPETITION IN ENGLISH  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 KHIRBHA S G XI-D I  
  2 SHARVARI SAROJ XII-C II  
  3 NIDHI BHARATI XI-D III  
  4 RITIKA RAMESH  XII-B CONSOLATION  
  5 DARSHAN ADARKAR XII-A CONSOLATION  
           
  ESSAY WRITING COMPETITION IN  HINDI  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 SMRITI KARN XII-B I  
  2 DISHA SUDESH P XII-D II  
  3 SHARDA VERMA XI-C III  
  4 PUJA KHODKE XII-B CONSOLATION  
           
  ESSAY WRITING COMPETITION IN  MARATHI  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 RUTUJA KAMBLE XII-B I  
  2 SWAPNAJA KAMBLE XII-E II  
  3 MADHURI DESAI XII-D III  
  4 VASUNDHARA YADAV XII-E CONSOLATION  
  5 ADEETI SATDIVE XII-D CONSOLATION  
           
  TALENT SHOW RESULT  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 SAHIL CHAVAN XI-E I  
  2 SHRISHTI SALUNKE XII-D II  
  3 AQIL P. XII-E II  
  4 OORJA SHARMA XI-D III  
  5 KASTURI K. XI-K IV  
  6 KARTHIK KUTE XII-C V  
  7 KANISHK M XII-D VI  
           
   RESULT OF DEBATE COMPETITION IN ENGLISH  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 JEET SHAH XII-K I  
  2 AKSHAY TRIPATHI XII-A II  
  3 NITIN KURVA XII-A III  
           
   RESULT OF DEBATE COMPETITION IN HINDI  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 SMRITI KARN XII-B I  
  2 KANISHK MOHAN XII-D II  
  3 SIDDHANT NIKALJE XII-E III  
           
   RESULT OF DEBATE COMPETITION IN MARATHI  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 YASH WAGH XI-B I  
  2 VEDANT JADHAV XI-D II  
  3 RUTUJA AHER XII-K III  
  4 DEVANSHU DESAI XII-E CONSOLATION  
           
   RESULT OF CARTOON MAKING COMPETITION   
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 PUJA PINGUA XI-B I  
  2 NIMISHA SHUKLA XII-D II  
  3 RINKU KAWALE XII-K III  
  4 MAYURI KATRE XI-B CONSOLATION  
           
   RESULT OF T-SHIRT PAINTING COMPETITION   
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 DIVYA KAREKAR XII-C I  
  2 VISHAKHA SINGH XII-K II  
  3 NIKHIL SHARMA XII-K III  
           
   RESULT OF PORTRAIT  MAKING COMPETITION   
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 SANJANA SURVE XII-E I  
  2 VRINDA AGRAWAL XII-A II  
  3 SMRUTI CHAVAN XI-D III  
  4 JYOTI SHINDE XII-A CONSOLATION  
           
  ELOCUTION COMPETITION RESULT  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 KARTHIK KUTE XII-C I  
  2 JEET SHAH XII-K II  
  3 ABHISHEK M XI-A III  
           
  SOLO SINGING COMPETITION    
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 DEBARATI M XID I  
  2 SWATI MISHRA XIIB II  
  3 BHARATI VENKATESAN XIIC II  
  4 SAHIL CHAVAN XIE III  
  5 GEETANJALI KUMARI XIID III  
  6 PRIYANSHI KUTEKAR XIID CONS I  
  7 SHRUSHTI SALUNKE XII-D CONS II  
  8 DEVANSHU DESAI XIIE CONS II  
           
  QUIZ  COMPETITION RESULT  
  I PRIZE WINNERS  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 KARTHIK KUTE XII-C First  
  2 JISHNU J XII-B  
  3 GAUTAM  G XII-B  
           
  II PRIZE WINNERS  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 KANISHK MOHAN XII-D Second  
  2 NIKHIL SHARMA XII-D  
  3 SAARIM SHAIKH XI-D  
           
  III PRIZE WINNERS  
           
  SR. NO. NAME CLASS/SEC PRIZE  
  1 JEET SHAH XII-K Third  
  2 VISHAKHA SINGH XII-K  
  3 RUTUJA AHIRE XII-K  
           
           



  •                           This site can be best viewed in 1024 X 768 Resolutions and IE 5+